Beylikdüzü Belediye Başkanı: Deprem konusuna siyasi bakmadan hazırlanmalıyız

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Marmara Belediyeler Birliği Meclis Toplantısı’na katıldı. Çalık, burada Haberler.com’a önemli açıklamalarda bulundu.

31 Mart seçimlerinin yansımasını Marmara Belediyeler Birliği yönetiminde de göreceklerini belirten Çalık, yerel yöneticilerin partilerinin olduğunu ancak aslolanın vatandaşa hizmet olduğunu vurgulayarak seçimden sonra siyasi refleksleri bırakıp hizmetlere odaklanılması gerektiğini söyledi.

“MÜMKÜN OLDUĞUNCA MERKEZİ YÖNETİMLE UYUMLU ÇALIŞTIK”

Belediye yönetimlerinin “Vatandaşın bu zor zamanında devletin o sıcak elini vatandaşımızın yanında görmesini sağlamak.” misyonunu taşıdığını söyleyen Çalık “Yerel yönetimler olarak, merkezi yönetimin refleks gösteremediği noktalarda hemen vatandaşımızın yanında oluruz.” dedi.

Yerel ve merkezi yönetimlerin işleyişiyle ilgili dikkat çeken bir örnek veren Çalık şunları söyledi:

“Aslında yerel ve merkezi yönetim, insan metabolizmasına benzer. İskelet yapımızı merkezi yönetim oluştururken kaslar ve bağlar yerel yönetimlerdir. Dolayısıyla uyum içinde çalışmaları gerekir. Biz mümkün olduğunca merkezi yönetimle uyumlu çalışmaların içinde olduk ama bugün Marmara Belediyeler Birliği içerisindeyiz ve çok güzel bir uyumu gösteriyor arkadaşlarımız.

“BÖLGE ÇOK CİDDİ RİSKLERLE KARŞI KARŞIYA”

Marmara Bölgesi, bir taraftan da çok ciddi risklerle karşı karşıya. Türkiye ekonomisinin büyük bir kısmı Marmara Bölgesi’nde dönerken bir taraftan deprem riskiyle karşı karşıya. O sebepten bu tür birliklerin çok önemli bir yeri var. Bir taraftan 6 Şubat depremini yaşamış bir memleketin evlatları, yerel yöneticileriyiz. Dolayısıyla yapamadıklarımızdan dolayı vatandaşın çok zor durumda kaldığı anları da hep birlikte yaşadık. Hatay, Kahramanmaraş depremi… İnsanlara ilk 24 saat içinde yetişememek ve öncesinde hazırlıkların yapılamaması vatandaşın da tek başına kalmasına sebebiyet veriyor.

“SİYASİ BAKMAMAK LAZIM”

Ana odağın deprem ve çerçevesinde şekillenmesi gerektiğini düşünen bir yerel yöneticiyim. Geçen dönem yaptığımız bütün faaliyetlerin ana odağına depremi ve deprem öncesi hazırlıklarını koyduk. Çünkü biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinden, fikirlerinden ilham alıyoruz Cumhuriyet gençleri olarak. Dolayısıyla Atatürk hep şunu söyledi: ‘Felaket ve felaketlere önceden çalışmak lazımdır, felaket başa geldikten sonra dövünmenin yararı yoktur.’

Şu an afetlerin olmadığı bir zaman diliminde afetlere çalışırsak afet anında hazırlıklı oluruz. Ben tabii her meseleyi getirip Marmara Belediyeler Birliği çerçevesinde olgunlaştırmaya çalışıyorum. Çünkü bu tür birlikler insanların birbirini tanımasına da fırsat tanır. Siyasi bakmamak lazım bu meselelere. Çünkü afetler siyasi parti ayrımı yapmaksızın herkesi etkiliyor. Sorumluluğumuz gereği üzerimize düşeni fazlasıyla yapacağımızı düşünüyorum.”

Kaynak: Haberler.com / Politika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x